گروه نساجی ابراهیمی یزد

محصولات گروه نساجی ابراهیمی را بدون واسطه و با قیمت تولیدکننده بخرید: فروشگاه ابراهیمی

گروه نساجی ابراهیمی در سال ۱۳۴۱ با تولید شمد یزدی آغاز به کار کرده و تاکنون در زمینه تولید منسوجات سنتی یزد مانند ملحفه یزدی/ حوله ساحلی / زیر سفره ای و چادر شب یزدی پیشتاز بوده است و با شرکت های بزرگی مثل دی جی کالا / فروشگاه های زنجیره ای رفاه و سیمین پتو در حال کار می باشد.

مدیر گروه نساجی ابراهیمی جوانی خوش فکر و باهوش به نام هادی ابراهیمی است که هنر و مدرنیته را با صنعت بومی به ارث رسیده از پدر و پدربزرگ ترکیب کرده و نشان داده که می توان با تکیه بر هنر و علم ایرانی، به اعتلای کشور کمک کرد. در حال حاضر در تولیدی گروه نساجی ابراهیمی ۱۴ نفر به صورت تمام وقت مشغول  به کار هستند.

متن زیر، روایت یک خبرنگار از بازدید صورت گرفته از مغازه این تولیدی در شهر تهران است که خواندنش خالی از لطف نیست:

 

 در بازارچه سنتی ستارخان،  میان ده‌ها فروشگاه عرضه محصولات چینی، تایلندی و ترک، مغازه‌ای وجود دارد که هنگام گذر از مقابلش توجه هر فردی را به خود جلب می‌کند. چراکه بر دیواره‌های مغازه پارچه‌هایی نصب شده که رنگ‌هایی شاد با طرح‌هایی جذاب دارند. در ابتدا به نظر می‌آید که این پارچه‌ها ایرانی نباشد اما با کمی دقت روی شیشه می‌توان برگه‌ای را دید که روی آن نوشته «‌شمد، هنر ایرانی، تولید ملی». همین موضوع باعث می‌شود که بسیاری از شهروندان وارد مغازه شوند. در این مغازه جوانی ۲۳ ساله به نام حامد ابراهیمی مشغول به کار است که در کنار کسب و کارش به حمایت از تولیدات ملی هم توجه دارد.

یاد قدیم‌ها
«صنایع‌دستی یکی از راه‌های اشاعه فرهنگ کشورمان است و سهمی بزرگ در تولید ملی دارد.» این جمله را در ابتدای گفت‌وگو حامد ابراهیمی مطرح می‌کند و در ادامه می‌گوید که از ۱۶ سال پیش به کار شمدبافی مشغول است.‌کاری که از اجدادش به ارث برده و آن را به‌عنوان میراثش حفظ کرده و ادامه داده است. او درباره این هنر می‌افزاید: «شمد‌بافی از دیرباز انجام می‌شد و از پدربزرگ به پدر و از پدرم به من رسید. خیلی از مشتری‌هایی که وارد مغازه‌ام می‌شوند یاد قدیم‌ها می‌افتند چون این محصول تاریخچه زیادی دارد.»

مزایای تولید داخلی
در حین گفت‌وگو، افرادی وارد مغازه شده و دستی به پارچه‌های رنگی می‌کشند. گاهی هم قصد خرید دارند و در این میان ابراهیمی برایشان توضیح می‌دهد که «شمد» از صنایع‌دستی یزد است. در گذشته مردم یزد که به دلیل گرمای هوا روی پشت‌بام می‌خوابیدند، شمد رویشان می‌کشیدند. چون از نخ بافته شده و علاوه بر جلوگیری از حس گرما، مانع حساسیت پوستی می‌شود. همچنین شست‌وشوی آن هم راحت است.

مردم از تولید ملی حمایت می‌کنند
یکی از ارکان‌ تداوم ادامه کار تولیدی‌ها حمایت‌های دولتی است اما مهم‌تر از آن مردم هستند که می‌توانند با خرید محصولات داخلی ادامه کار آنها را تضمین کنند. ابراهیمی می‌گوید: «از زمانی که در بازارچه سنتی ستارخان مستقر شده‌ایم، استقبال مردم خوب بوده و خوشبختانه از این محصول شناخت دارند. خیلی‌ها هم درباره کیفیت اجناس‌مان از ما سؤال می‌کنند. البته ما برای شناساندن شمد به خریداران پایگاهی راه‌اندازی کرده‌ایم. همچنین روی هر محصول هم توضیحی درباره آن نوشته‌ایم که خیلی به خریداران کمک می‌کند.»
او معتقد است که مردم اگر بدانند محصولی تولید داخلی است حتماً آن را می‌خرند اما تولید‌کننده‌ها باید کیفیت کار خود را افزایش دهند. او می‌گوید: «با گذشت حضورم در تهران، به این نتیجه رسیده‌ام که مردم به شدت از کار ملی حمایت می‌کنند، آنها اگر بدانند کالایی ساخت کشورشان است حتماً آن را می‌خرند. در واقع بیش از ۹۹‌درصد کسانی که به مغازه‌ام مراجعه می‌کنند خواهان اجناس ایرانی هستند شاید تنها یکی یا ۲ مورد سراغ کالای خارجی مشابه محصول ما را گرفته‌اند. البته تولید‌کننده ملی باید روی کیفیت محصولش کار کند.»

واردات بی‌رویه کمر تولید را شکست
«در سال‌های اخیر واردات محصولاتی که در داخل کشور هم تولید می‌شود ضربه‌های جبران‌ناپذیری به بخش تولید ملی زده است که قابل انکار نیست. واردات باعث تعطیلی نیمی از تولیدی‌های کشور شده و همچنان بسیاری از تولیدکننده‌ها قربانی این اقدام می‌شوند.» به همین دلیل تولید‌کننده یزدی فعال در منطقه ما، حاضر به فروش محصولات خارجی در مغازه‌اش نیست درحالی‌که در ماه بیش از ۵ میلیون اجاره می‌دهد و فروش محصولات خارجی می‌تواند تعداد مشتری‌هایش را افزایش دهد. او ادامه کار تولیدی‌ها را معادل کاهش آسیب‌های اجتماعی می‌داند و معتقد است تولید ملی مسیر دشواری دارد اما امثال او به‌عنوان تولیدکننده با همه سختی‌هایی که دارد باید کارشان را ادامه دهند، چراکه تولید ملی باعث اشتغال، کاهش فقر و در نتیجه افزایش ازدواج می‌شود که خود می‌تواند بسیاری از آسیب‌های اجتماعی را کاهش دهد. در واقع با افزایش رفاه اجتماعی مشکلات جامعه هم کاهش می‌یابد. ابراهیمی معتقد است واردات بی‌رویه کمر تولید را شکسته و تولیدکننده‌ها از ناحیه واردات تحت فشار هستند اما با این وضعیت برخی تولیدی‌ها ادامه کار می‌دهند؛ گرچه هم اکنون محصولی مشابه شمد وارد بازار شده که می‌تواند در آینده لطمات زیادی به صنایع‌دستی بزند.
پیش از خروج ما چند مشتری وارد مغازه می‌شوند. دستی روی پارچه‌ها کشیده و از نرمی آن اظهار رضایت می‌کنند. در این میان یکی به دیگری می‌گوید بهتر از ملحفه‌هایی است که از بندر خریدیم و چند ماه بعد آب رفت و رنگش پرید. سپس محل تولید پارچه‌ها را می‌پرسند که ابراهیمی می‌گوید: «‌ایرانی است. محصول کشور خودمان و شهر یزد.»

 

 (مشتریان گرامی توجه داشته باشند که  این فروشگاه در مکان سابق فعال نبوده و فروش مستقیم فقط از طریق وبسایت و یا نمایندگان تولیدی ابراهیمی می باشد.)
محصولات گروه نساجی ابراهیمی را بدون واسطه و با قیمت تولیدکننده بخرید: فروشگاه ابراهیمی
منبع مصاحبه: http://mahaleh.hamshahrilinks.org

نظر شما برای “گروه نساجی ابراهیمی یزد”*

مطالب مرتبط

وبسایت در حال راه اندازی است و در حال حاضر امکان خرید از وبسایت فراهم نیست. خواهشمندیم جهت ثبت سفارش و خرید محصولات، از طریق کانال sabasara_com و آیدی sabasara_admin با ما در ارتباط باشید. رد کردن